ŠPANĚLSKE VÍNO

Španělsko je bezesporu zemí, kde vinice pokrývají nejvíce plochy země. V roce 2015 to bylo odhadem 1.021 milionů hektatů / 2.523 milionů akrů, což představuje 13,55% z celkové pěstební plochy světa.  Španělsko je největším světovým vývozcem vína. Do všech zemí světa vyváží  celkem 24,1 milionů hektolitrů z celkově vyrobených 37,2 milionů. Španělsko je třetím největším výrobcem vína na světě.

Hodnota španělského exportu se odhaduje na 2.638 milionů EUR, z čehož 84,75 představují  vína s denominací  D.O.

Španělsko je třetím největším dodavatelem vína do České republiky. Na českém trhu je přítomno více než 50 vinařských bodeg.

 

RÉVA, PŮDA A KLIMA

Vinná réva je schopná vegetovat a dokonce i prosperovat za nejrůznějších i těch nejnepříznivějších klimatických podmínek. Dokáže snášet chlad nebo přílišné teplo, přežívá v krajině téměř pouštní nebo pokryté sněhem. Nicméně, nejvhodnější podmínky pro její pěstování poskytuje mírné podnebí , spíše sušší s velkým množstvím světla s dlouhým létem a nepříliš tuhou zimou.

Kvalita révy je tím, co má největší vliv na získání kvalitního vína. Je možné pozměnit – modifikovat další proměnné jako je technika zastřihování, hnojení, zavlažování, způsoby ošetřování, ale druh révy je prvořadý, ten dodává vínu veškeré jeho charakteristiky, jak kladné, tak záporné. V každé šťávě je  vždy jeden nebo více druhů révy, které dodávají ze sebe to nejlepší vůni, tělo a barvu.

Španělsko se vyznačuje přítomností velkého množstvím původních odrůd vyhlášené kvality, ze které se získávají vína vysoce ušlechtilá, silná a s charakteristickým aroma. Díky moderním zpracovatelským postupům, které ctí podstatu ovoce, tradiční španělské odrůdy znovu nabyly svou autenticitu svou původní fyzionomii, jako prestižní – ceněné albarino, moscatel, listán nebo pedro jimenez, mezi mnoha dalšími. K těmto původním odrůdám se po léta postupně připojovaly další velká mezinárodní jména jako významní poutníci – cestovatelé  merlot, cabernet – sauvignon nebo chardonnay. Jejichž pěstování je v současnosti velmi rozšířené.

V mapě na následujícím odkazu naleznete jednotlivé odrůdy a regiony, kde se pěstují

http://www.foodswinesfromspain.com/spanishfoodwine/global/wine/index.html

A konečně, je třeba uvést, že Španělsko disponuje mnoha vinařskými oblastmi se speciálními druhy mikroklimatu (O Rosal, Priorato, Ribera de Duera, Sanlúcar de Barrameda…) které přímo ovlivňují kvalitu své révy. Krajinný reliéf, zvlněný pohořími, umístění révy na úbočích svahů nebo v údolích, jsou některé z faktorů  zmiňovaných mikroklimat, které mají  blahodárné účinky na vznik vysoce kvalitních vín . jedinečných.

 

Publikace